fbpx

Whatsapp Kulüplerimize olan yoğun ilgiden dolayı geç aksiyon alabilmekteyiz. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

HomeBlogAlmanca selam vermenin özgün ve ilginç yolları

Almanca selam vermenin özgün ve ilginç yolları

Standart merhaba ve selamın ötesinde Almanca’da nasıl merhaba diyeceğinizi merak ediyor musunuz? Peki merhaba demenin uygun yolunun yere, günün saatine ve kiminle konuştuğunuza bağlı olduğunu biliyor muydunuz?
Bu yazıda size Almanca merhaba demenin yollarını öğreteceğiz. Bu kulağa çok fazla geliyorsa endişelenmeyin. “Merhaba” demenin en yaygın yollarıyla başlayacağız ve yalnızca belirli durumlarda ve bağlamlarda kullanılan selamlama şekillerine doğru ilerleyeceğiz, böylece her durumda ve ortamda birisini Almanca olarak selamlayabilecek güvene sahip olacaksınız.

Almanca merhaba demeyi bilmek neden önemlidir?

Almanya, Avusturya ve İsviçre’nin bazı bölgelerinde konuşulan Almanca, Avrupa Birliği’ndeki en yaygın anadildir. Almanların %50’sinden fazlası İngilizce anlıyor olsa da, biraz Almanca bilmek size uzun bir yol kat ettirecektir. Ne de olsa Almanya dünyanın en büyük 4. ekonomisi ve ABD için önemli bir ticaret ortağı.

Araştırmalar, ilk izlenimin sadece birkaç saniye sürdüğünü göstermiştir. Selamlaşma şeklimiz bunun önemli bir parçasını oluşturuyor. Karşınızdaki kişi İngilizce biliyor olsa bile, onu Almanca selamlamak, dilini ve kültürünü tanımak için çaba sarf ettiğinizi gösterecektir.

Dolayısıyla, ister İsviçre’de bir kayak tatili planlıyor olun, ister Avusturya’ya taşınmak istiyor olun ya da Alman bir yatırımcıyla iş görüşmesi yapmaya hazırlanıyor olun, internet üzerinden Almanca öğrenmek ya da en azından yerel halkı ana dillerinde nasıl selamlayacağınızı bilmek iyi bir fikirdir.

İlk olarak, Almanca merhaba nasıl denir?

Almanca’da “merhaba” demenin en yaygın yolu “Hallo”dur. Bu sıradan bir selamlamadır. Sadece arkadaşlarınızla ve ailenizle selamlaşırken kullanmalısınız:

Merhaba = Hallo

Kelime aşağıdaki gibi telaffuz edilir:

/haˈloː/

Bu kelimeyi doğru telaffuz etmek için pratik yaparken, kelimeyi iki parçaya ayırmak yardımcı olabilir: “Ha” ve “llo”.

Fonetik transkripsiyonu nasıl okuyacağınızı bilmiyorsanız, burada tam bir fonetik kılavuzu bulabilirsiniz.

Şimdi, bir iş ortağınızı veya yabancıyı selamlamanız gerektiğinde ne söylersiniz? Peki Alman argosunu kullanarak birini nasıl selamlarsınız?

Almanca Selamlaşma İfadeleri

Nasıl gidiyor? = Na, wie läuft’s? (gündelik selamlaşma, Almanya’da yaygın)
Nasılsın? = Na, wie geht’s? (gündelik selamlaşma, Almanya’da yaygın)
Ne var ne yok = Na, was gibt’s? (gündelik selamlaşma, Almanya’da yaygın)
Peki, sen? = Na, du? (çok sevecen gündelik selamlaşma)

Hey, neler oluyor? / Hey, naber? = Hey, was geht? (argo)
Hey, neler oluyor? / Hey, naber? = Hey, was geht ab?” (argo)
Hey, neler oluyor? / Hey, naber? = Yo, was geht ab? (argo)

Almanca’da bir arkadaşı selamlamakla bir meslektaşı veya profesyonel bir tanıdığı selamlamak arasındaki fark nedir?

Genel olarak, profesyonel bir tanıdıkla konuşurken “Guten Tag” gibi resmi bir selamlamaya bağlı kalmak en iyisidir, ancak arkadaşlarınızla “Na?” veya “Hallo!” gibi gayri resmi selamlamalar kullanabilirsiniz. Akılda tutulması gereken bir diğer önemli şey de gündelik “du” ile resmi “Sie” arasındaki farktır. Bu ayrım, gündelik “Grüß dich!” ile resmi “Grüß Sie!” arasındaki farkı belirler veya bozar.

Bununla birlikte, Alman işyerlerinde bir ilişki kurduktan sonra daha gündelik bir konuşma tarzına dönmek oldukça yaygındır. Hangi selamlaşmayı kullanacağınızı anlamanın iyi bir yolu, belirli bir kişinin sizi nasıl selamladığına dikkat etmek ve aynı şekilde karşılık vermektir.

Bazı Almanca selamlaşma gafları (hatalar) nelerdir?

Yaygın bir gaf, resmi “Sie” ile gündelik “du “yu karıştırmaktır. “Sie” yabancılara karşı, özellikle de yaşça büyüklerse kullanılır. Ayrıca eğitim ve iş ortamlarında da yaygın olarak kullanılır. “Sie” ve “du “yu karıştırmak, söylemeye çalıştığınız cümlenin gramer yapısını etkilediği için kolayca hatalara yol açabilir.

Şüpheye düştüğünüzde genellikle resmi “Sie” ile başlamak en iyisidir. Eğer karşınızdaki kişi size gündelik “du” ile hitap edilmesini sorun etmiyorsa, bunu size bildirecektir. “Du” ve “Sie “nin giriş ve çıkışları hakkında daha ayrıntılı bilgi için buraya tıklayın.

Tüm bu farklı selamlamalar ilk başta çok fazla gibi görünse de, hangi durumda hangi selamlamayı kullanacağınıza dair sezgisel bir his edinmeniz uzun sürmeyecektir. Ve endişelenmeyin, önemli olan çaba! Şüpheye düştüğünüzde, bir Guten Tag ve büyük bir gülümseme uzun bir yol kat eder 🙂

Yorum Ekle

Kategoriler

İlgileneceğini düşündük

Türkçe’den Almanca’ya veya Almanca’dan Türkçe’ye çeviri yapmak, dil bariyerlerini aşmanın en etkili yollarından biridir. Ancak, doğru çeviri yapabilmek için güvenilir...
  • Blog
  • Mayıs 28, 2024
Bayramlar, yıl boyunca beklediğimiz, sevdiklerimizle bir araya geldiğimiz ve mutluluğumuzu paylaştığımız özel zamanlardır. Bu özel günlerde, kalbinizden geçen sevgi dolu...
  • Blog
  • Nisan 10, 2024
Günümüzde teknoloji, hayatımızın her alanında devrim yaratıyor. Eğitim ve özellikle dil öğrenme süreçleri de bu değişimden nasibini alıyor. Geleneksel sınıf...
Open chat
Çevrimiçiyiz 👋